הליכוד

קצת על הליכוד

הליכוד, בראשות בנימין נתניהו הינה מפלגה הרצה בבחירות שיתקיימו בפברואר 2009 ומתעדת להרכיב את הממשלה הבאה. כחלק מהליך הלמידה מהמודל האמריקאי האינטרנטי בבחירות האחרונות, הוחלט על הקמת קמפיין אינטרנט מאסיבי, בשיתוף פעולה עם צוותים שעבדו על הבחירות בארה"ב.

קמפיין האינטרנט, כולל, שינוי תפיסה בנוגע לאינטרנט כמדיום פרסומי נטו והפיכת התקשורת מול הבוחר לישירה ובלתי אמצעית, כולל שיתוף יום יומי של הבוחר בהתרחשויות המהותיות מידי יום.

הצורך:

בניית מערכת אינטרנט אשר תאפשר להחליף את עבודת המטה הידנית הנעשית כיום ברחבי הארץ, כולל חיבור של כלל התומכים בליכוד. מערכת אשר תאפשר להציג את הפעילות האמיתית ולא זו המוצגת בזוויות ראיה אחרות. אתר האינטרנט שנתבקש, היה אתר הדומה באופיו ובצורתו לאתר האינטרנט של נשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובמה, מתוך הפנמת השינוי שהאינטרנט מייצר בכל תחומי חיינו.

הפתרון:

בניית מערכות אינטרנטיות מקיפות, בקוד פתוח, המאפשרות לחברי הסיעה לתקשר עם קהל הבוחרים בקלות ולקהל התומכים בליכוד כלים נוחים להבעת תמיכתם.

אתר האינטרנט כולל מס' שכבות:

שכבה ראשונה – אתר המידע לכלל הגולשים ולבוחרים

מערכת זו, הנשענת על מערכות קוד פתוח, מאפשרת למטה הליכוד להציג את מצע הליכוד בצורה מפורטת, לפי קהלי היעד השונים ומתייחסת לכל קבוצה בצורה פרטנית. אפשר לראות את עיקרי המצע של מר נתניהו לפי קבוצות שונות, בצורה ברורה ובהירה. אפשר לקבל מידע על מר נתניהו ועל כל חברי סיעת הליכוד.

מתוך המיני סייט של חבר סיעת הליכוד, אפשר להתחבר לבלוג האישי שלו וכן ליצור קשר איתו ישירות דרך מערכת פניות הציבור. המידע מגיע ישירות ללשכתו ומנוהל ע"י מספר הבקשה לצורך שקיפות מול הציבור.

בנוסף, המערכת כוללת אזור מדיה, הכולל תמונות וסרטונים הקשורים לפעילות הליכוד ונתניהו. המערכת עובדת בשיתוף YouTube ושואבת באמצעות XML את הסרטונים העולים לשם. באזור התמונות, גלריות שונות מתחומים שונים של נתניהו.

מערכת נוספת הנמצאת בשכבה זו, היא מערכת ההורדות, המאפשרת לגולשים להוריד תמונות רקע, אייקונים, רינגטונים וניירות עזר ישירות מהאתר. חלק זה, נקרא אזור ההורדות.

שכבה שנייה – מערכת הבלוגים של חברי הסיעה

מערכת זו, המבוססת על מערכת קוד פתוח, מציגה את כלל הבלוגים של חברי הסיעה. כל חבר כנסת המעוניין בכך, כותב פוסטים מידי יום וזוכה לתגובות וליחס ישיר עם הגולשים. התגובות מסוננות רק במידע ומכילות מלל זדוני או שאינו חוקי. כל שאר התגובות מאושרות. כך זוכים הגולשים לדיאלוג עם נבחרי הציבור שלהם ברמה יום יומית.

הפוסטים הנבחרים מוצגים בחלק העליון של דף הבית וכך זוכים למספר כניסות גבוה יותר. המערכת נבנתה כך שחבר כנסת מקבל עידוד רב לכתוב כמה שיותר. חברי כנסת שכותבים יותר, מקבלים במה רחבה יותר.

שכבה שלישית – פעל כעת!

מערכת זו, גדולה מאוד בהיקפה, שנבנתה לצורך הקמפיין בשפת Python ובאמצעות Django הינה המערכת הגדולה ביותר באתר. מטרתה, לנהל את כל המתנדבים וכל מי שמעוניין להביע סולידריות כלפי הליכוד. המערכת בנויה ממספר רכיבים מהותיים:

  1. מערכת התורמים – מערכת אשר מאפשרת לכל מי שמבקש, לתרום לליכוד ובכך להגדיל את המימון הדרוש לצורך בניית קמפיין איכותי וכן להוכיח לגורמים המזלזלים בכוחם של המאמינים בדרך הליכוד, כי מאחורי גוף זה, עומדים אנשים רבים המוכנים לתרום, כל אחד לפי יכולתו, ועד לגבול המותר על פי חוק בישראל.
  2. מערכת המתפקדים – מערכת אשר מאפשרת לכל המעוניין, להתפקד לליכוד ע"י מילוי טופס אחד. המידע מועבר ישירות למאגר המידע של מתפקדי הליכוד ובכך מאפשר לליכוד גיוס של מתפקדים רבים. המערכת מאפשרת זיהוי של אנשים אשר תרמו בהתפקדות של אדם אחר ובכך להוקיר את עשייתם ולזהות את הפעילים ביותר, מתוך מאגר המידע.
  3. מערכת הפעולות – מערכת מתוחכמת, המאפשרת למנהלי המטות בליכוד להקים רשימות טלפונים, לאשר מתנדבים ולנהל שיחות טלפון לבוחרים פוטנציאליים. המערכת כוללת מנגנון בניית תסריטי שיחה, כך שכל מתנדב יכול לקבל רשימה של מספרי טלפון לביצוע ותסריט שיחה לצורך ניהול השיחה. לאחר מילוי הטופס, ע"י המתנדב, עובר המידע למאגר המידע הכללי לצורך טיוב הנתונים.

    בנוסף, המערכת מאפשרת לכל גולש להקים אירוע – חוג בית, עצרת הזדהות, הפגנה וכד'. לאחר שמקים אירוע, מזמן את כל חבריו ברשת ואת מכריו דרך דואר אלקטרוני. כל מי שמעוניין מאשר את הגעתו ובכך מנוהל האירוע ישירות דרך המערכת. מנגנון זה, מאפשר ניהול של אירועים ברמה ארצית, במה למתנדבים על אירועים בקרבת ביתם והסבר מפורט על הדרך להגיע לאירוע ועל מידע נוסף.

  4. מערכת הבלוגים – כל גולש רשום, יכול לפתוח בלוג ולהכניס פוסטים בכל עת, המספרים את סיפורו, את השקפת עולמו ולשתף את כלל הגולשים. המערכת בנויה כל, שנותנת במה רחבה לבלוגרים הפעילים, עד כדי הצגת הבלוגים שלהם בדף הבית של האתר. גולשים אחרים יכולים להגיב על כל פוסט ובכך ליצור דיאלוג ענייני בנושאים רבים.

    התגובות מצונזרות רק במידע ומכילות מידע זדוני ו/או לא חוקי. כל שאר ההודעות מפורסמות. מערכת פילטרים מתוחכמת מאפשרת לאנשי התוכן של האתר סינון מהיר של התגובות וקח להעלות במהירות את התגובות לרשת.

  5. מערכת קהילתית – המודול הקהילתי, מאפשר שילוב של סך הפעולות האחרות עם גולשים רשומים אחרים. באפשרות הגולש לזהות גולשים בסביבת מגוריו, ליצור קשר באמצעות Private Messages עם גולשים אחרים, להזמין אותם לאירועים וכד', לצפות בפעילות לטובת הליכוד בתוך האתר.

שכבה רביעית – מערכת פניות הציבור

מערכת המאפשרת לגולשים ליצור קשר עם נציגיהם ולפתוח בקשה. הבקשות מנוהלות, הן ברמת חברי הכנסת והן ברמת המטה עצמו. לכל בקשה יש מספר ייחודי, לצורך מעקב אחר הטיפול. המערכת נבנתה בצורה רוחבית, הן לטיפול בפניות בזמן הקמפיין והן לטיפול לאחר הבחירות, כזה שיאפשר לחברי הכנסת להיות זמינים לבוחריהם. המערכת מבוססת 100% Web, כך שהטיפול בבקשה יכול להיעשות מכל מקום ובכל זמן.

שכבה חמישית – דע את העבודות

דע את העובדות נבנתה לצורך הצגת האמת מאחורי פרסומים שונים בתקשורת וממפלגות יריבות. המערכת מאפשרת למטה הליכוד להציג את העובדות מאחורי הפרסומים וכן את האחראיים לפרסומים אלו. גולשים המעונים להגיב, יכולים לעשות זאת ע"י שליחת המידע לחברים שונים וכן שליחת מייל ישירות לכתב האחראי או למפרסם הידיעה, על מנת לכתוב לו מה דעתם בנושא פרסום זה.

בכך, המערכת מייצרת חיבור בלתי אמצעי בין כותבי הפרסום לבין ההמון שקורא ומעוניין להבין את האינטרסים מאחורי פרסומים שונים.

 

 

אודות המחבר