אקום

קצת על אקו"ם

אקו"ם היא  אגודה השומרת על זכויות של למעלה ממיליון יוצרים בארץ ובעולם ודואגת לגביית מירב התמלוגים בעבור השימוש ביצירות וחלוקתם ליוצרים.האגודה נוסדה ב-1936 ע"י היוצרים הבולטים בתקופתם, ביניהם: משה וילנסקי, לאה גולדברג, עמנואל הרוסי, אברהם שלונסקי, אלכסנדר פן, ומרדכי זעירא במטרה לגבות תמלוגים, עבור השימוש ביצירות וחלוקתם ליוצרים. הצורך בשמירה ובהגנה על קניין היוצרים, קידום מעמדו החוקי של היוצר והשגת יעדים חשובים ליוצרים הם שהובילו להתארגנות קולקטיבית של כל היוצרים בישראל לאקו"ם (אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל).

כיום חברים בה כ-5,000 יוצרים ישראליים, מלחינים, פזמונאים, מעבדים, סופרים, משוררים ומו"לים למוסיקה. אקו"ם חברה בארגון הבינלאומי לזכויות יוצרים סיס"ק (CISAC) וקשורה בהסכמים הדדיים עם כ-82 אגודות אחיות ברחבי העולם. בכך מייצגת אקו"ם את רוב הרפרטואר הבינלאומי בנוסף לישראלי . אקו"ם מעניקה רישיונות עבור השימוש ביצירות מהרפרטואר שלה, גובה תמלוגים ומעבירה אותם ליוצרים.

הצורך:

בניית אתר חדש אשר יכלול קונספט עיצובי עדכני אשר יאפשר להציג את פעילויות הארגון וביטוי לאמנים שהארגון מייצג. האתר אמור לכלול אינטגרציה למערכות הבילינג של אקו"ם על מנת לאפשר עבודה אוטומטית וחסכון של כוח אדם.

הפיתרון:

הפרויקט שאופיין נבנה בשלבים כאשר שלב ראשון שיושק בקרוב יכיל את פעילויות הארגון תוך כדי התמקדות בפעילויות הארגון. במסגרת הפרויקט התבצעה אינטגרציה לממשקים הפנימיים של אקו"ם  כדי לאפשר יישומים כגון: תמלוגים ותשלומים (שכללו אינטגרציה למערכות הבילינג), חיפוש יצירות, חיפוש אומנים וכד'.

במקביל נעשית עבודה על בניית הרשת החברתית של אקו"ם אשר תכיל רשת קהילתית של האמנים המיוצגים שיוכלו לנהל בזמן אמת של כל התמלוגים שלהם. הפרויקט הינו חלק מתכנית אסטרטגית רחבה שתכלול פעילויות אינטרנטיות שונות ביניהם העברה של DB ארגוני לאינטרנט על מנת לשפר את השירות הניתן מהארגון.

אודות המחבר