עיצוב ממשק עבור ילדים ומתבגרים

כיצד מתכננים ממשק אינטרנטי לילדים ונערים ומהם הדברים שחשוב לשים לב אליהם

ילדים הם אחוז ניכר מהמשתמשים ברשת האינטרנט ולכן יש חשיבות לנסות להבין כיצד הם מבינים את האינטרנט בעיניים שלהם. 

מהערכות של משרד החינוך האמריקאי התקבלו הנתונים הבאים:

גיל האוכלוסייה אחוז משתמשים ברשת האינטרנט
גיל הגן 32%
כיתות א-ה 50%
12-17 87%

מה הנתונים האלה אומרים על עיצוב הממשק?

למעצב מבוגר קשה להבין את הצרכים של ילדים ברשת ומה זה אומר להיות בן 12.

כתוצאה מצורך מתבקש זה קבוצת במחקר של ג'ייקוב נילסן- אחד הגורואים של עולם השימושיות באינטרנט ערכו שני מחקרים על אוכלוסיות שונות- קבוצה אחת הייתה קבוצת גיל של ילדים בגילאים 6-12 ואילו קבוצת גיל שנייה הייתה של נערים בגילאים 13-17.

תוצאות מבחן שימושיות אצל ילדים

ילדים מעדיפים פשטות בדיוק כמו מבוגרים, דברים עיקריים שהפריעו להם היו ניווט לא ברור ולא אינטואיטיבי, דרכי אינטראקציה עם האתר באופן לא סטנדרטי, חוסר בהירות בנוגע ללינקים ואוצר מילים.

אחת המסקנות החשובות ביותר הינה לשמור על ממשק ניווט זהה ואחיד לאורך כל האתר ולא ליצור תפריט מסוג אחד לדפים מסוג מסויים ותפריט בצורה שונה לדפים שונים.

מסקנה שנייה הינה לדאוג שלינקים יהיו ברורים כלומר ילד ידע לזהות מתי מדובר בלינק ומתי לא.

באופן לא מפתיע ילדים נתקלו בקשיים כאשר היו קטעי טקסט ארוכים ובעיקר כאשר הטקסט היה מנוסח מעל רמת הקריאה שלהם, דבר שיעזור להם בקריאה הוא כתיבה של הטקסט בגופן גדול יותר כמו 14 ולא 10-12.

בזמן שמבוגרים די מתעצבים מאנימציות ילדים אוהבים אותה כי היא דרך מופשטת עבורם לתפוס דברים.

תוצאות מבחן שימושיות אצל נערים

כמו ילדים נערים מעדיפים טקסט קצר וסלידה מפונט מאוד קטן. הם קוראים מספיק קטעים בבית הספר ואין להם כוח לקרוא עוד מעבר לשיעורי בית ולכן כנראה הם סורקים בתנועות עיניים מהירות את האתר כדי לחפש דברים שמעניינים אותם.

נערים אוהבים אינטראקציה בצורות שונות כמו פורומים, בלוגים, שאלונים, סקרים וכדומה מכיוון שפעילות כזאת גורמת להם לביטוי עצמי. ישנן הרבה פעילויות אינטראקטיביות המכוונות גם לנערים וגם לילדים.

ניתן לומר כי כשעובדים עם מתבגרים צריכים להיות יותר ממוקדים ברמת הטקסט כי הם משתעממים בקלות,מצד אחד אתרים צריכים להיות פשוטים אבל יחד עם זאת לא ילדותיים.

אחת הטעויות היא ההתייחסות לנערים כגאוני מחשבים ישתמשו בכל האתר ובכל אפליקציה, הדבר למעשה לא נכון למעשה יחס ההצלחה בפעילויות באתרים נמדד כ 55% לעומת 66% למבוגרים כשבמציאות כל דבר מתחת ל 100% הצלחה של גולש באינטרנט נתפס כחוסר הצלחה של מתכנן הממשק.

להלן טבלה המפרטת את היחס של קבוצות הגיל לפעילויות אינטראקטיביות באתרי אינטרנט:

אנימציה ואפקטים של צלילים פרסומות גלילה קריאה
ילדים כן כן לא לא
מתבגרים נייטרלי נייטרלי נייטרלי לא
מבוגרים לא לא כן נייטרלי

אודות המחבר