כלים לבחינת אתרים מתחרים

פירוט של מספר כלים ושירותים אינטרנטיים שמאפשרים לקבל מידע עסקי ושיווקי על אתרים מתחרים.

אחד הדברים המעניינים ברשת הוא שעם קצת מחקר והתעמקות ניתן לגלות אינפורמציה עסקית על אתרים מתחרים ללא קשר ישיר בדרכים שלא ניתנות למימוש Of-Line.
כל אתר חדש או אתר קיים צריך ללמוד מידי פעם על הנתונים והביצועים של אתרים בתחום, חשוב לצאת מתוך נקודת ההנחה כי רוב הכלים שמאפשרים בדיקות שונות על אתרים שונים סובלים מסטיות סטטיסטיות ולכן מדובר בהערכה מושלכת.
להלן מספר דרכים לעשות זאת:

ניתוח תנועה

Alexa

http://alexa.com/siteinfo
Alexa הוא כלי שמציע שירות של דירוג האתרים המובילים ברשת בכלל כאשר ככל שהציון נמוך יותר כך האתר פופולארי יותר. אחת הבעיות העיקריות של כלי זה היא שהמידע שניתן לקבל מתקבל אך ורק ממשתמשים שהתקינו את סרגל הכלים של השירות ולכן אינו מתאים לבחינת אתרים שבהם התנועה קטנה באופן יחסי ומתאים דווקא לאתרים גדולים.
alexa

Compete.com

www.compete.com
האתר מאפשר להציג גרף מאוד נחמד של חיווי התעבורה, אם כי כמו Alexa אינו מתאים לאתרים קטנים, כמו כן נכון להיום המידע בו מדויק יותר לאתרים שממוקמים בארה"ב.
השירות מאפשר להשוות ביצועים בין מספר אתרים על פני רצף זמן ולכן הוא מאוד שימושי. ישנם שירותי פרימיום שניתנים בתשלום אם כי השירות הבסיסי מוצע בחינם.
compete.com

Google Trends

http://trends.google.com/trends
שירות מאוד מעניין של Google שמשרת כל מי שמעוניין לדעת מהם ערכי החיפוש המועדפים ביותר ברשת ולכן נחשב כלי מצוין לבחינת מילות חיפוש או לחלופין לחיפוש נישות אטרקטיביות לאתרים.
לשירות יש שתי אפשרויות, הראשונה הצגת חיפושים טרנדיים והשנייה מדידת אתרים, לאור העובדה שמדובר בחיפושים על סמך מידע של Google המידע להערכתי די מדויק וכפי שתיארתי בשירותים הקודמים התוצאות מדויקות יותר באתרים גדולים.
Google Trends

Quantcast

http://www.quantcast.com/
למרות הממשק המדליק והנוחות של המשתמש באופן יחסי סטיית התקן יחסית גדולה.
מומלץ לבחון בו אתרים גדולים יחד עם זאת סטיית התקן עדיין גדולה.
קיימת אפשרות באתר לאפשר לו לסרוק את האתר שברשותכם על ידי שתילת קוד JS.

ניתוח אתרים

Web Archive

http://www.archive.org
אתר ללא מטרות רווח שאוגר כ- 85 ביליון דפי אינטרנט וזוכר למעשה את השינויים שבוצעו ב HTML. ניתן ללמוד על מתחרים או אתרים בתחום בדרך זו על ידי צפייה בשינוים שבוצעו בדף הבית. חשוב לציין כי המידע נשמר ברמת Cash ולכן המידע לא ישמר באופן מלא. זה גם יכול לשמש ככלי לצורך העלאת זיכרונות לאילו בינינו שקשורים לאתר שלהם.
ארכיון האינטרנט

Web Site Gardner

http://website.grader.com/
כלי שמאפשר לקבל מידע כללי על אתר שבחרתם ומספק לו ציון לפי סקלה של 1 עד 100 לפי קריטריונים רלוונטיים ל SEO. הוא מאפשר להשוות את האתר שלכם לאתר של מתחרה ולספק את המידע בדואר אלקטרוני. כמו כן האתר מספק מידע סטטיסטי והמלצות על שיפורים שניתן לבצע באתר.
website gardner

Yahoo Site Explorer

https://siteexplorer.search.yahoo.com/mysites
שירות שמוצע על ידי Yahoo שמאפשר לראות איזה אתרים מקשרים לאתר כלשהו. דרך טובה לראות מי החליף קישורים עם המתחרים של אתרכם. דרך טובה להתחיל מחקר של בניית אתר חדש שמתבסס על שוק שבו קיים אתר מוביל בתחום.

http://xinureturns.com/
אתר שמספק מידע כללי על האתר מבחינת SEO, המדע שמתקבל נשאב ממספק מקורות חיצוניים אשר ניתנים במרוכז.
Xinureturns

Domain Tools

http://www.domaintools.com/
שירות שמספק מידע על Domain נבחר, הכלי הכי מהותי בשירות למעשה הוא קבלת אינפורמציה לגבי בעל הכתובת. השירות מציע לקבל בתשלום פרטים לגבי בעלים קודמים של ה Domain. ישנם שירותים נוספים באתר כמו היכולת לקבל התראה כאשר אתרים אחרים משתמשים בשם המסחרי של החברה שלכם בשם ה Domain שלהם דבר שיכול להוביל לתביעה משפטית.
domain tools

ניתוח עידכונים

Post Rank

http://www.postrank.com/
שמו הקודם היה AideRSS, אתר המספק Feeds לפי תחום עניין ובכל לראות מה אתרים בתחום עושים, או לחלופין לאתר מידע רלוונטי על תחום שמעניין אתכם.
postrank

Feed Compare

http://www.feedcompare.com/
מאפשר לראות כיצד Feeds גדלו לאורך זמן, דבר שיכול לספק מידע חיוני על צמיחה של אתרים מתחרים. לאתר יש ממשק משתמש מאוד מוצלח שמאפשר להשוות בין צמיחה של Feeds שונים לאורך זמן כמו בשירות של Compete.com.
feed compare

 מעקב וניטור מידע

Google Alerts

http://www.google.com/alerts
שירות שמאפשר להתריע במייל על News וקישורים חדשים שעולים ברשת לפי תחום.

Yahoo Alerts

http://alerts.yahoo.com/
שירות זהה לשירות ההתראות המוצע על ידי Google

Twitter

http://twitter.com/
טוב… אני מניח שכבר כולם מכירים את השירות, האתר הוא מסוג  Micro Blogging אשר מאפשר בכל זמן נתון לנהל מעקב אחר הפעילויות שלכם במהלך היום, מומלץ לבדוק אם המתחרים שלכם מופיעים בו ומה הם עושים היום, אפשר גם להיות Followers שלהם ולקבל עדכונים על הפעולות שלהם.

Tweet Beep

http://tweetbeep.com/
שירות התראות של אתר Tweeter, יכול לשמש לצורך מעקב אחר אזכורים של שמכם או שם החברה באתר Tweeter.

אודות המחבר